Written by 23:47 CV 18 komentarzy

10 rzeczy niekoniecznie potrzebnych w CV

Pisałem niedawno o tym, co można wyrzucić w CV. Powołałem się tam na artykuł z serwisu Lifehacker, co znacznie ułatwiło mi robotę, gdyż w swoim wpisie skomentowałem tylko to i owo. Jakiś czas temu postawiłem sobie za zadanie opracowanie własnej listy elementów, które wciąż spotykam w CV, a które według mnie są najczęściej zbędne, w najlepszym razie zajmując niepotrzebnie miejsce, a w najgorszym wpływając na ocenę CV przez osobę rekrutującą. Zadanie zrealizowane, lista opracowana.
Oto ona:
1) “Uregulowany stosunek do służby wojskowej.”
Odkąd polska armia od dobrych paru lat nie spędza już snu z powiek niedoszłym studentom i byłym absolwentom studiów, informacja o “uregulowanym stosunku” (samo w sobie pozytywne określenie) nie jest wiele wnoszącą dla potencjalnego pracodawcy.
2) Ukończona szkoła podstawowa.
O ile o pracę nie ubiega się 16-latek(tka) i o ile ukończenie szkoły podstawowej nie jest ostatnim osiągnięciem edukacyjnym kandydata, można ten etap edukacji pominąć. Podobnie jest z liceum, jeśli potem   ukończyło się studia. Zupełnie inaczej rzecz wygląda w przypadku murarzy czy inżynierów budowlanych, którzy pracowali nad zbudowaniem szkoły podstawowej. W ich przypadku “ukończenie szkoły podstawowej” definitywnie powinno znaleźć się w CV.
3) Stan cywilny
Z zawodowego punktu widzenia nic nie wnosząca informacja. Można snuć teorie nt. preferencji pracodawców co do stanu cywilnego kandydatów, np. że żonaci i z dziećmi będą bardziej zmotywowani albo że zamężne i bezdzietne mogą wkrótce pójść na urlop macierzyński, ale pracodawców mających takie preferencje lepiej omijać z daleka. Równie niepotrzebnymi informacjami “rodzinnymi” są te nt. liczby dzieci, ich imion i wieku.
4) Miejsce urodzenia
O ile nie był to samolot, co może dawać korzyść w postaci bezpłatnych lub zniżkowych biletów lotniczych, a więc możliwą oszczędność dla pracodawcy wysyłającego w podróże służbowe, miejsce urodzenia nie jest informacją, której pracodawca najbardziej potrzebuje.
5) Cechy osobowe, zwłaszcza takie jak: pracowitość, punktualność, umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialność, solidność, umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, rzetelność itp.
Każdy przyzwoity pracownik powinien wykazać się ww. cechami choć w minimalnym stopniu, zatem chwalenie się nimi jest trochę jak chwalenie się przez eksperta IT, że ukończył kurs obsługi komputera.
6) Niepalący(a).
To jakiś atut? Że potrafi mieć silną wolę? A co jeśli to wada, bo kandydat, nie paląc, nie ma jak odreagować stresów w pracy? Już “nie kaszlący” jest cenniejszą informacją, bo daję cenną wiedzę o tym, że przyszły pracownik, nie kaszląc, nie będzie przeszkadzał innym w pracy.
7) Płeć: mężczyzna
Silna identyfikacja z własną płcią może być uznana za atut. Z drugiej strony, czy podkreślanie tego nie jest jednak jakoś podejrzane?
8) Cel zawodowy (jeśli jest zbyt ogólnie określony)
Np. ostatnio widziałem takie CV. “Cel zawodowy: Jestem zainteresowany podjęciem współpracy”.
Aha.
9) Referencje dostępne na życzenie.
Jeśli pracodawca będzie chciał referencje, to i tak sobie je zażyczy. A wtedy, jeśli kandydat będzie chciał podtrzymać swe szanse w procesie rekrutacji, powinien je podać. Proste. Stąd wzmianka o gotowości udostępnienia referencji niewiele na etapie lektury CV wnosi.
10) Dodatkowe umiejętności (jeśli nieprzydatne na stanowisku, na które się aplikuje).
Weźmy na przykład “obsługę urządzeń biurowych”. O ile informacja taka jak najbardziej ma sens dla stanowisk związanych z obsługą biura, administracyjnych, asystenckich itp., to jeśli podobną rzecz ma w CV kandydat na programistę, może zajść podejrzenie, że z czasem może chcieć wygryźć ze stanowiska dotychczasowego Office Managera.
Wpisywanie w CV wymienionych wyżej rzeczy nie jest jakimś karygodnym błędem sztuki pisania CV. Ostatecznie przecież, niepalący, żonaty mężczyzna, z uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej, urodzony gdzieś, z ukończoną kiedyś podstawówką, mający cel zawodowy i gotowy na życzenie udostępnić referencje może być świetnym kandydatem. Czasem jednak przydaje się skrócić CV, a wtedy elementy takie jak te u góry powinny być pierwszymi do usunięcia.
_______
źródło grafiki: www.newlinkstraining.com
(Visited 54 times, 1 visits today)
Close